top of page

Sedm let za mřížemi - nyní sám pomáhá propuštěným

Pan Jozef (62 let), strávil ve Věznicích Plzeň - Bory a Pardubice dohromady sedm a půl let. Jako vystudovaný doktor filosofie organizoval během výkonu trestu různé akce, se spoluvězni se učil a připravoval je na zkoušky. Doma na něho po celou dobu čekala jeho rodina - manželka a děti.


"Najednou se zastavil čas. Ve společnosti vrahů, zlodějů a násilníků. Ve stejnou dobu vstávat, jíst, spát. Hodina na procházku na dvoře, transporty v poutech a v tzv. medvědu. Netrpělivé čekání na poštu a marné žádosti o půlku nebo obnovení procesu", odpovídá pan Jozef na otázku, jak by stručně popsal své prvotní pocity ve vězení.


"Jediná kultura bylo sledování televize do 22hod. Každý den ve vězení je stejně beznadějný, člověka duševně ničí a navíc tam vládne permanentní násilí". I proto se pan Jozef rozhodnul, že využije svých dosavadních znalostí a začne spoluvězňům pomáhat v překonávání jednotvárnosti prostředí.


"Kluky jsem učil matematiku a angličtinu, aby zvládli během výkonu vystudovat alespoň učiliště. Založil jsem hudební skupinu a organizoval jsem fotbalové i šachové turnaje", vzpomíná pan Josef.


Společnost není připravena, aby takovým lidem jako já, dala šanci znovu žít


Během pobytu ve věznici se z pana Josefa stal mezi spoluvězni vážený člověk. Zvrat nastal v momentě, kdy byl po letech propuštěn. Sice se mohl vrátit zpět domů ke své rodině, ale se záznamem v trestním rejstříku a s nálepkou "trestanec" nebyly vyhlídky na budoucnost příliš slibné. Jak sám říká, společnost má vůči trestaným lidem předsudky, bojí se jich.


"Nic jsem nepoznával. Cítil jsem se jako člověk druhé, ne-li třetí kategorie. Neměl jsem práci, moje dluhy narůstaly a navíc jsem bojoval s myšlenkami, abych neudělal opět nějakou chybu, abych se nevrátil zpátky do basy".


I proto, že sám dobře ví, jak potřebná je "druhá šance" a podání pomocné ruky, a to nejen v řešení dluhové situace propuštěných osob, rozhodl se pan Josef, že bude sám aktivně pomáhat. Nyní čeká na čerstvě propuštěné před branami věznice a odváží je do nového zaměstnání, nového domova.


Možná i díky jeho trestní minulosti a vědomí, že i on stál před lety na jejich místě, si pana Jozefa čerstvě propuštění chválí a shodují se, že jeho rady jim usnadňují první chvíle na svobodě.

Commentaires


bottom of page